Pielęgnacja włosów

Cykl włosowy stanowi powtarzający się proces tworzenia cyklu życia włosa. Każdy włos wyrasta niezależnie od innych, indywidualnie przechodząc dany cykl, który wynosi średnio od dwóch do siedmiu lat.

W cyklu włosowym wyróżnia się trzy fazy: anagenową, katagenową i telogenową.

CYKL ŻYCIA WŁOSA

Wzrost i utrata włosa

Włosy rosną, wypadają i wyrastają nowe. Każdy z etapów ma swoją nazwę:

Przekrój podłużny włosa

Faza anagenowa – rozpoczyna cykl włosowy, w którym dochodzi do aktywnego wzrostu włosa. Komórki zawarte w brodawce ulegają gwałtownemu rozmnażaniu tworząc opuszkę (cebulkę). Wytwarzana zostaje melanina (barwnik włosa) w melanocytach oraz powstaje łodyga włosa, która w konsekwencji ukazuje się na powierzchni skóry. Korzeń włosa zakotwicza się głęboko w celu pozyskiwania składników odżywczych niezbędnych do wzrostu. Od długości trwania fazy anagenowej zależy czy dana osoba ma genetyczną możliwość zapuszczenia długich włosów. Faza trwa od ok. dwóch do sześciu lat (u kobiet średnio 6 lat, a u mężczyzn 4 lata) i stanowi ok. 80 ÷ 85% włosów.

Faza katogenowa – zwana jest fazą przejściową (inwolucji) lub obumierania. Macierz włosa ulega zwyrodnieniu, a proces produkcji melaniny zostaje zatrzymany. Brodawka i cebulka włosa kurczą się. Komórki powoli obumierają, doprowadzając do rozpadu korzenia. Brodawka zostaje wypchnięta w kierunku wybrzuszenia za sprawą zmniejszania się błony podstawnej, otaczającej wcześniej mieszek włosowy. Włosy tracą przyczepność w skórze głowy i wypadają. Faza przeciętnie trwa od dwóch do czterech tygodni i stanowi ok. 1 ÷ 3% włosów.

Faza telogenowa – jest fazą spoczynku włosa, gdzie następuje oddzielenie się brodawki od korzenia. Korzeń włosa umiejscawia się blisko powierzchni skóry tuż przy gruczole łojowym. W między czasie brodawka zbliża się do komórek macierzystych w osłonce zewnętrznej włosa na wysokości mięśnia przywłosowego w opuszce, stymulując powstawanie komórek macierzy do produkcji nowego włosa. Stary włos wypada. Mieszek będący w spoczynku czeka na sygnał reaktywacji kolejnego cyklu życia włosa. Faza trwa od około dwóch do trzech miesięcy i stanowi 10 ÷ 20% włosów.

Można wyróżnić jeszcze fazę egzogenową, gdzie powstają procesy odnowy mieszków włosowych za pośrednictwem aktywności komórek macierzystych. Dochodzi do wypchnięcia kolby starego włosa telogenowego przez nowy włos. Egzogen jest uzasadnieniem, że wypadanie włosów jest naturalną reakcją i cykl włosowy przebiega właściwie.